ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Εννιά μετάλλια για τους αθλητές του «ΗΡΑΚΛΕΙΟ» Ο.Α.Α. στα Χανιά

Ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς συμμετείχε για πρώτη φορά σε επίσημους αγώνες της ομοσπονδίας.

Το Σαββατοκύριακο 6 και 7 Απριλίου, πραγματοποιήθηκε στα Χανιά, το Ε3 Open 14ης εβδομάδας για αγόρια και κορίτσια 10 και 14 ετών. Το  “ΗΡΑΚΛΕΙΟ” Ο.Α.Α. συμμετείχε με 22 αθλητές και αθλήτριες σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες και απέσπασε 9 μετάλλια. Να τονίσουμε ότι ένας μεγάλος αριθμός από αυτούς συμμετείχε για πρώτη φορά σε επίσημους αγώνες της ομοσπονδίας. Με μοναδικές επιδόσεις και ωραίους αγώνες, τα παιδιά απέδειξαν το ταλέντο και την προσήλωσή τους στο στόχο τους, ενώ οι μικρότεροι απέκτησαν εμπειρίες σημαντικές για την αθλητική τους πορεία.
Αναλυτικά συμμετείχαν:
Κατηγορία 10 ετών
: Ανυφαντάκης Γιάννης, Δράκος Γιώργος, Πετράκης Άγγελος, Τρουλινός Γιώργος, Φραγκιαδάκης Μάνος, Χρηστάκης Μάνος, Ζερβίδη Θηρεσία, Μπαρλά Ευαγγελία, Πανταζοπούλου Χρυσή και Τρουλινού Μήνα.
Κατηγορία 14 ετών: Αποστολάκης Γιώργος, Αποστολάκης Κωνσταντίνος, Κλάδος Γιώργος, Λαμπράκης Κωνσταντίνος, Παπανικολόπουλος Αριστείδης, Τρούλης Γιώργος, Χρηστάκης Ηρακλής, Βιανιτάκη Μιχαέλα, Δενδραλιδη Αναστασία, Ζαχαράκη Όλγα- Ρωξάνη, Λεβεντάκη Ελένη, Σταματάκη Άλκηστη.
Ο Κωνσταντίνος Λαμπράκης κατέκτησε την 1η θέση στα αγόρια 14 ετών. Ο Λαμπράκης κέρδισε στον τελικό, σ ένα εσωτερικό ντέρμπι τον Γιώργο Αποστολάκη 75 26 60. Στους 16 ο Λαμπράκης κέρδισε τον Αστερίου (Τεν. Ακαδημία) 60 61, στους 8 κέρδισε τον Κωνσταντίνο Αποστολάκη 62 62 και στον ημιτελικό τον Τρούλη 61 62.
Ο Μάνος Χρηστάκης ήταν ο νικητής στα αγόρια 10 ετών. Στον τελικό αγωνίστηκε με τον Τζήκα (Νίκαια Λάρισας) και κέρδισε 62. Ο Χρηστάκης κέρδισε τον Μαστορακάκη (ΟΑ Σούδας) 60, στην οκτάδα επικράτησε 60 του Διάκου και στον ημιτελικό κέρδισε τον Τρουλινό 62.
Ο Γιώργος Αποστολάκης, πήρε την δεύτερη θέση, μετά από ήττα που γνώρισε από τον συμπαίκτη του Λαμπράκη75 26 60. Νωρίτερα ο Αποστολάκης, κέρδισε τον Γεωργιάδη 62 60 και στα ημιτελικά τον Χατζηβασιλείου (Πέυκη) 64 64.
Την δεύτερη θέση κατέκτησε η Άλκηστη Σταματάκη στα κορίτσια 14 ετών, αν και παίζει στα 12αρια. Στον τελικό ηττήθηκε από την Κουκούτση (Πεύκη) 62 60. Η Σταματάκη κέρδισε στην οκτάδα την Παπανικολάκη (ΑΟ Κυδωνίας) 60 60 και στον ημιτελικό την Λεβεντάκη 61 64.
Η Χρυσή Πανταζοπούλου κατέκτησε την δεύτερη θέση στα κορίτσια 10 ετών. Στον τελικό ηττήθηκε από την Κουκουβιτάκη (ΟΑ Σούδας) 76(7). Η Πανταζοπούλου κέρδισε την Τραχαλάκη (ΑΟ Κυδωνίας) 60. Στις 8 επικράτησε 61 της Τζουλάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) και στον ημιτελικό κέρδισε την Γρυλλάκη (ΟΑ Σούδας) 63.
Ο Γιώργος Τρουλινός κατέκτησε στα 10αρια την τρίτη θέση. Στον ημιτελικό ηττήθηκε από τον Χρηστάκη 62. Ο Τρουλινός στους 16 έπαιξε με τον Ιγγλεζάκη (ΟΑ Σούδας) και κέρδισε 75, στους 8 κέρδισε και τον Χατζάκη (ΓΣ Λυβικός) 62.
Η Ελένη Λεβεντάκη έφτασε στα ημιτελικά και πήρε την τρίτη θέση.  Έχασε όπως αναφέρθηκε από την Σταματάκη. Στον πρώτο γύρο κέρδισε την Πανούση (Τεν. Ακαδημία) 62 64.
Η Μιχαέλα Βιανιτάκη πήρε και αυτή την τρίτη θέση, αφού στα ημιτελικά ηττήθηκε από την Κουκούλη (Πεύκη) 60 16 64. Στην οκτάδα κέρδισε την Ζαχαράκη 62 60.
Ο Γιώργος Τρούλης αν και μικρότερος, έφτασε στα ημιτελικά και κατέλαβε την τρίτη θέση, χάνοντας από τον Λαμπράκη 61 62. Στους 16 κέρδισε τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας) 62 60 και στην οκτάδα τον Καραγιαννάκη (ΟΑ Σούδας) 62 60.
Ο Κωνσταντίνος Αποστολάκης, έφτασε στους 8, αφού ηττήθηκε από τον Λαμπράκη 62 62. Στους 16 κέρδισε τον Μαστέλλο (ΟΑ Ρεθύμνου) 60 61.
Η Όλγα- Ρωξάνη Ζαχαράκη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Τσαφαράκη (ΟΑ Χανίων) 61 60 και έχασε στην οκτάδα από την Βιανιτάκη.
Η Αναστασία Δενδραλίδη κέρδισε στον πρώτο γύρο την Τζαγκαράκη (ΑΟ Κυδωνίας) 61 60 και έχασε από την Κουκούτση (Πεύκη) 61 61.
Ο Σταμάτης Διάκος, έφτασε στους 8, αφού έχασε από τον Χρηστάκη 60. Στον πρώτο γύρο τον Καστρινάκη (ΟΑ Σούδας) 62 και στους 16 κέρδισε τον Οικονομάκη (Ακαδημία Ρεθύμνου) 62.
Η Θηρεσία Ζερβίδη έφτασε στην οκτάδα με νίκη επι της Τρουλινού 62 και έχασε από την Γεωργιάδη (ΟΑ Σούδας) 64.
Ο Ηρακλής Χρηστάκης που αγωνίζεται και αυτός στα 12αρια, έπαιξε στην μεγαλύτερη κατηγορία και έφτασε στους 16 με νίκη επι του Κασσωτάκη (ΑΣΑ Φιλία) 60 60. Στην συνέχεια ηττήθηκε από τον Αποστολάκη 60 61.
Ο Άγγελος Πετράκης, κέρδισε στον πρώτο γύρο τον Γαβριλάκη (ΑΟ Κυδωνίας) 60 και έχασε στους 16 από τον Σταυρουλάκη (ΟΑ Σούδας) 64. Στο ταμπλό consolation έκανε τρεις νίκες και αναδείχθηκε νικητής.
Η Ευαγγελία Μπαρλά έχασε στις 16 από την Τζουλάκη (ΟΑ Ρεθύμνου) 60.
Η Μήνα Τρουλινού έχασε στις 16 από την Ζερβίδη 62.
Ο Αριστείδης Παπανικολόπουλος έχασε στους 32 από τον Αστερίου (Τεν.Ακαδημία)76(2) 61.
Ο Γιώργος Κλάδος έχασε στους 32 από τον Παπαγεωργίου (ΟΑ Σούδας) 62 63.
Ο Μάνος Φραγκιαδάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Κακάτση (ΟΑ Σούδας) 60.
Ο Γιάννης Ανυφαντάκης έχασε στον πρώτο γύρο από τον Μαστορακάκη (ΟΑ Σούδας) 75.
Το Δ.Σ. συγχαίρει θερμά όλους τους αθλητές και αθλήτριες για τις επιδόσεις τους και σε αυτό το τουρνουά. Συγχαρητήρια απευθύνει και στους προπονητές για την καθοδήγηση τους προς τους αθλητές αλλά και στους γονείς για την ενθάρρυνση και την επιτυχία των παιδιών τους.