Διεθνής επικαιρότητα

Ισπανία: Απέφυγε τη γκέλα με buzzer beater πέναλτι του Γκιντογκάν η Μπαρτσελόνα, 2-1 τη Λας Πάλμας

Με πέναλτι του Ιλκάι Γκιντογκάν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» με ανατροπή από την έδρα της Λας Πάλμας (2-1) και έμεινε μόνη τρίτη στον βαθμολογικό πίνακα, στο -7 από την κορυφή της La Liga.

Ο Μουνίρ ελ Χανταντί άνοιξε το σκορ για τη Λας Πάλμας στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, με την ομάδα του Τσάβι να μπαίνει στα… ζόρια από νωρίς. Το 1-0 παρέμεινε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, ωστόσο οι «μπλαουγκράνα» έφεραν το ματς στα ίσα στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους, με τον Φεράν Τόρες να βρίσκει δίχτυα στο 55′ με ωραίο πλασέ.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ωστόσο, αν και η Μπάρτσα είχε την υπεροχή, δεν είχε καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια και μια νέα απώλεια βαθμών για τους φιλοξενούμενους ήταν κάτι παραπάνω από ορατή με τον χρόνο να κυλάει. Εν τέλει, με το ρολόι να δείχνει 90 συμπληρωμένα λεπτά, ο Σινκχράφεν έσπρωξε τον Γκιντογκάν που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία, αποβλήθηκε κι ο Γερμανός μέσος με πέναλτι έκανε την ανατροπή στις καθυστερήσεις.