Έβαλε το… χεράκι του ο Φωτιάς: Ο ΟΦΗ βρήκε τις… απαντήσεις στις Σέρρες, αλλά όχι το πρώτο διπλό!

Ούτε στις Σέρρες ήρθε η πρώτη εκτός έδρας νίκη της εφετινής σεζόν για τον ΟΦΗ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανσερραϊκό για την 4η αγωνιστική των play out.

Η ομάδα του Ηρακλείου έμεινε αήττητη στο μίνι πρωτάθλημα, βάζοντας ένα ακόμη βαθμό στο… λογαριασμό της, ενώ ο Φωτιας έκανε σοβαρά λάθη εις βάρος των Κρητικών.

Στο 12’ ακύρωσε γκολ του Μπάκιτς για επιθετικό φάουλ, ενώ στο 58’ δεν απέβαλλε τον Μορέιρα με δεύτερη κίτρινη για το σκληρό μαρκάρισμα στον Τοράλ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές με Άλεξιτς και Μπετανκόρ, οι Κρητικοί «απάντησαν» ισάριθμες φορές με σκόρερ και των δύο τερμάτων τον Μπάκιτς, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στο πρώτο διπλό.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κατσίκας, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα (59′ Στάικος), Ουεντραόγκο, Ουάρντα, Τομάς (84′ Μασκανάκης), Άλεξιτς (84′ Σοφιανός), Μπετανκόρ (71′ Χατζηστραβός).

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Βούρος, Λουκάο, Τοράρινσον, Μπάκιτς, Γαγιέγος (69′ Μεγιάδο), Τοράλ (74′ Γκλάζερ), Μπάκου (66′ Μοσκέρα), Ριέρα (66′ Αποστολάκης), Ισέκα (74′ Φελίπε).

Το “φιλμ” του αγώνα

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στις Σέρρες.

3′ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Σέντρα του Πεταυράκη από αριστερά, ο Άλεξιτς από τη μικρή περιοχή θα αστοχήσει, καθώς δεν βρήκε “γεμάτα” τη μπάλα.

11′ Κίτρινη κάρτα στον Μπάκιτς.

12′ Εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα από αριστερά, ο Μπάκιτς με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως έχει χρεωθεί με επιθετικό φάουλ πριν να σκοράρει. Ο Φωτιάς λέει στον Μαυροβούνιο μέσο ότι έσπρωξε τον Άλεξιτς.

15′ Ο Τοράρινσον “πατάει” από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή και βγάζει προς τα έξω τη μπάλα για τον Μπάκιτς, ο οποίος σουτάρει με δύναμη, όμως ο Κατσίκας αποκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

17′ Κίτρινη κάρτα για τον Μαρινάκη τώρα.

20′ Γύρισμα του Μπάκου από δεξιά, ο Ριέρα έχει κάνει κίνηση σε θέση φορ, όμως δεν ευνοείται από τις κόντρα στη “μονομαχία” με τους αντίπαλους αμυντικούς.

22′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ 1-0: Οι γηπεδούχοι βγαίνουν σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Τομάς με κάθετη πάσα βρίσκει στον κενό χώρο τον Άλεξιτς και εκείνος με πλασέ νικάει τον Χριστογεώργο για το 1-0.

25′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Ριέρα μπαίνει με ταχύτητα στην περιοχή, ο Δεληγιαννίδης τον ανατρέπει και ο Φωτιάς υποδεικνύει πέναλτι. “Τσέκαρε” τη φάση και ο Σιδηρόπουλος στο VAR, όπως πάντα συμβαίνει σ’ αυτές τις περιπτώσεις.

27′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Ο Μπάκιτς εκτελεί από τα 11 βήματα, ο Κατσίκας αποκρούει με το πόδι, όμως ο Μαυροβούνιος πάει πρώτος στο “ριμπάουντ” και κάνει εύκολα το 1-1.

28′ Δυνατό σουτ του Πεταυράκη έξω από την περιοχή, αποκρούει στην αριστερή του γωνία ο Χριστογεώργος.

28′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Τομάς, κεφαλιά του Αυλωνίτη πάνω από την εστία.

33′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟ 2-1: Εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα από πλάγια δεξιά (σχεδόν πάνω στη γραμμή η μπάλα) και ο Μπετανκόρ με κεφαλιά σημειώνει το 2-1.

45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Ουεντραόγκο.

45+2′ Δυνατό συρτό σουτ από τον Τοράλ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Κατσίκας.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 2-1 το αποτέλεσμα. Πίσω στο σκορ ο ΟΦΗ.

46’ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

48’ Φαλτσαριστό σουτ του Τομάς έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντά στο κάθετο δοκάρι.

49’ Κίτρινη κάρτα στον Αυλωνίτη.

50’ Ο Άλεξιτς σουτάρει με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αποκρούει με τα πόδια ο Χριστογεώργος.

52’ Δυνατό σουτ του Τοράρινσον από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή, ο Αυλωνίτης βάζει σωτήρια την κόντρα.

55’ Από μία κίτρινη κάρτα σε Τοράλ και Μορέιρα, για την μεταξύ τους «κοκορομαχία».

58′ Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες του ΟΦΗ στον Φωτιά, που δεν βγάζει κίτρινη κάρτα (θα ήταν δεύτερη) στον Μορέιρα για σκληρό μαρκάρισμα στον Τοράλ. Έξαλλοι όλοι στην ομάδα του Ηρακλείου.

59′ Αλλαγή για τον Πανσερραϊκό. Ο Στάικος στη θέση του Μορέιρα. Ο Γκαρσία τον αντικαθιστά, ενώ θα έπρεπε να αποβληθεί ένα λεπτό πριν.

Ο Τραϊανός Δέλλας διαμαρτύρεται πολύ έντονα στον Φωτιά και ο διαιτητής της αναμέτρησης θα του δείξει την κίτρινη κάρτα.

66′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Αποστολάκης αντί του Ριέρα και ο Μοσκέρα στη θέση του Μπάκου.

69′ Πολύ γρήγορα και η επόμενη αλλαγή από τον Δέλλα, με τον Μεγιάδο αντί του Γαγιέγος.

71′ Αλλαγή και για τους γηπεδούχους. Ο Χατζηστραβός στη θέση του Μπετανκόρ.

74′ Κλείνει τις αλλαγές του ο ΟΦΗ. Ο Γκλάζερ στη θέση του Τοράλ και ο Φελίπε αντί του Ισέκα.

75′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 2-2: Ο ΟΦΗ βρίσκει “απάντηση” και γκολ ισοφάρισης, με το γύρισμα του Μοσκέρα από αριστερά και άψογο τελειώμα από τον Μπάκιτς, που πετυχαίνει το 2-2.

84’ Δύο αλλαγές για τον Πανσερραϊκό. Ο Μασκανάκης στη θέση του Τομάς και ο Σοφιανός αντί του Άλεξιτς.

91′ Ο Μπάκιτς προσπαθεί και πάλι να γίνει απειλητικός, όμως η μπάλα κοντράρει στον Αυλωνίτη.

Τέλος του αγώνα, 2-2 το αποτέλεσμα.