H Φενέρμπαχτσε με οδηγό τον Καλάθη νίκησε την Μονακό και παίζει με Παναθηναϊκό στο Final-4

Η Φενέρμπαχτσε έκανε το break στο Game 5, νίκησε στην παράταση την Μονακό με 79-80 και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό του Final-4 της Euroleague
Πρωταγωνιστής ο Νικ Καλάθης που εξελίχθηκε σε άνθρωπο της τελευταίας στιγμής, υπογράφοντας τη νίκη πρόκριση της Τουρκικής ομάδας. Ο Καλάθης έβαλε δύο τεράστια τρίποντα στην παράταση αρχικά για να ισοφαρίσει 77-77 στο 44΄και στη συνέχεια με σουτ στα 19.4΄΄ έκανε το 79-80 για το φινάλε!
Το συγκρότημα του Γιασικεβίτσιους έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία των play off της διοργάνωσης που επικρατεί εκτός έδρας στο 5ο ματς.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 40-35, 55-56, 70-70, 79-80 (παρ.)

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη Game 5, «γεμάτο» ανατροπές και με «μοιραίο» τον Έλι Οκόμπο, ο οποίος στο φινάλε της κανονικής διάρκειας και με το σκορ στο 70-70 αστόχησε στο νικητήριο σουτ της Μονακό, ο Νικ Καλάθης ήταν αυτός που «τιμώρησε» την επιλογή των Μονεγάσκων να του δώσουν τα ελεύθερα τρίποντα στην παράταση.

Ο έμπειρος γκαρντ της Φενέρ δεν… χαρίστηκε και με δύο «κολλητές» εκτελέσεις από τα 6,75 πέτυχε αρχικά την ισοφάριση (77-77 στο 44΄) και εν συνεχεία σημείωσε την ανατροπή, διαμορφώνοντας το τελικό 79-80 στα 19,4΄΄ για τη λήξη, καθώς ακολούθησε νέο λάθος του Οκόμπο στην τελευταία επίθεση της Μονακό, «γκρεμίζοντας» τα όνειρα των Μονεγάσκων για back to back προκρίσεις σε φάιναλ φορ.

Κορυφαίοι των νικητών οι Νικ Καλάθης (14π., 6,ρ., 4ασ., 1κλ. και μόλις 1 λάθος) και Σκότι Ουίλμπεκιν (14π.), ενώ στους 13 σταμάτησε ο Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, ο οποίος έχασε τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τραυματισμό.

Κομβικός και ο Μάρκο Γκούντουριτς με 10 πόντους και 2/2 τρίποντα, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε την ψυχραιμία στα 24 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, τελειώνοντας αγώνα με 6 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 1 μόλις λάθος. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ πάτησε παρκέ για 4 λεπτά, μένοντας στο μηδέν στην επίθεση.

Από τη Μονακό ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους, αλλά όταν έκαιγε η μπάλα στο φινάλε δεν έγινε αποδέκτης της…