ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Ξεκίνησαν με νίκη τα κορίτσια του Ανδρογέα το Πανελλήνιο Νεανίδων

Κέρδισαν 60-33 τον Πελασγό Μεγαλόπολης στη Θεσσαλονίκη…

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του Final-8 στο 38ο  Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων, που διεξάγεται στο ΔΑΚ Καλαμαριάς στη Θεσσαλονίκη, ο Ανδρογέας επικράτησε με 60-33 του Πελασγού Μεγαλόπολης.
Οι ηρακλειώτισσες αθλήτριες πήραν προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με 10-6. Η διαφορά έφθασε για σε διψήφιο νούμερο (16-6), 8΄05΄΄ πριν την ανάπαυλα με καλάθι της Γιαπιτζόγλου και σερί 6-0 για τον Ανδρογέα.
Το σκορ κυμαινόταν σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους, φθάνοντας μέχρι και τους 17 (30-13) με την Τσαγκαράκη δύο λεπτά πριν το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.
Στην αρχή της τρίτης περιόδου, η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 (38-17, με δίποντο της Μηλιαρά) και στο τέλος της ακόμη και τους 30 (51-20 με τρίποντο της Φανουράκη).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, παρά τις συνεχόμενες αλλαγές από τους δύο τεχνικούς και ήρθε το τελικό αποτέλεσμα με τον Ανδρογέα να επικρατεί με 60-33 του Πελασγού.
Tα δεκάλεπτα: 6-10, 17-33, 20-51,  33-60.
Πελασγός (Τσατσούλης-Μανιάτη): Μπουζιάνη 2, Παπαδοπούλου 8, Σουρδή, Κυριακοπούλου, Μιχολιά 2, Αθανασοπούλου 4, Στράγκα, Λιακοπούλου, Τσουμπάνου 8, Λίλη 9(1).

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Παπαγιαννάκη 12(1), Θεοδοσουλάκη 4, Καζάκη 8, Γαλανάκη 2, Κοσμαδάκη, Γιαπιτζόγλου 8(1), Τζανέτη 7(1), Χαλεπάκη 1, Μηλιαρά 5, Τσαγκαράκη 4, Φανουράκη 3(1), Μακράκη 6.