Νίκη τετράδας πέτυχε ο ΟΦΗ κόντρα στον Πανελευσινιακό

Σημαντική επικράτηση για το συγκρότημα του Βασίλη Ράλλη

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ, ο οποίος με τη δύναμη της έδρας λύγισε την αντίσταση του αξιόμαχου Πανελευσινιακού, επικρατώντας με 84-77 και έτσι βρέθηκε εκ νέου σε τροχιά τετράδας με ρεκόρ 9-5 και ισοβαθμώντας με τον αντίπαλο του, τη Δάφνη και τον ΑΠΑΣ Νάξου.
Το σύνολο του Βασίλη Ράλλη ήταν μπροστά στο σκορ καθ΄όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, μάλιστα βρέθηκε κατά διαστήματα και σε διαφορές άνω των 15 πόντων, ωστόσο σε ένα βαθμό καρδιοχτύπησε στα τελευταία λεπτά, όπου η ομάδα της Ελευσίνας μείωσε αισθητά το σκορ και πίεσε τους «ασπρόμαυρους», χωρίς όμως να καταφέρει να ανατρέψει τα δεδομένα.
«Μας αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση το ότι δεν κρατήσαμε τη διαφορά, όμως μετράει πολύ το αποτέλεσμα της νίκης. Έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα, έχουμε όλες τις ομάδες που διεκδικούν θέση των play-off στην έδρα μας και όσα ματς κερδίζουμε είναι επιτυχία για την ομάδα», δήλωσε μετά το παιχνίδι ο προπονητής των «ασπρόμαυρων», Βασίλης Ράλλης.
Όσον αφορά αναλυτικά την πορεία της αναμέτρησης, ο ΟΦΗ έκλεισε την πρώτη περιόδο στο +16 (30-14) στο καλύτερο παραγωγικά δεκάλεπτο για τον ίδιο, ενώ ελέγχοντας το ρυθμό στη 2η περίοδο, οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-39. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κράτησαν ένα προβάδισμα στο +15 για την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού (74-59 στο 36’), οι φιλοξενούμενοι πέρασαν στην αντεπίθεση προσπαθώντας να ροκανίσουν την διαφορά στο σκορ, ιδιαίτερα στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου, εντούτοις ο ΟΦΗ ήταν αυτός που απέσπασε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 80-74.

Τέσσερις παίκτες έφτασαν σε διψήφιο αριθμό πόντων και οδήγησαν το σύνολο του Βασίλη Ράλλη στη μεγάλη νίκη. Ο Άλκης Παππάς αποτέλεσε τον MVP με 22 πόντους και 4 εύστοχα τρίποντα, οι Νίκος Μποχωρίδης και Τάσος Πιλκούδης σημείωσαν από 18 πόντους έκαστος, ενώ ο Γιάννης Σταμπουλής είχε 15 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 30-14, 48-39, 65-56, 84-77.
ΟΦΗ (Βασίλης Ράλλης): Παππάς 22 (4), Πιλκούδης 18, Μποχωρίδης 18 (2), Σταμπουλής 15 (1), Τσερκιτσόγλου 2, Κασπίρης 2, Λιανός 7, Πρωτογεράκης, Καψάλης.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής: ΟΦΗ-Πανελευσινιακός 84-77, Ν. Κηφισιά-Έσπερος 74-65, ΑΠΑΣ Νάξου-Αναγέννηση 81-66, Παγκράτι-Πρωτέας Βούλας 62-73, ΦΕΑ-Αιγάλεω 71-84, Π. Φάληρο-Δάφνη 84-82 (παρ.), ΟΦΗ-Πανελευσινιακός 84-77, Ρεπό: ΕΦΑΟΖ
Βαθμολογία: 1.Αιγάλεω 25, 2.Πρωτέας Βούλας 25, 3. Δάφνη 23, 4. ΟΦΗ 23, 5. Πανελευσινιακός 23, 6. ΑΠΑΣ Νάξου 23, 7. Π. Φάληρο 22, 8. Αναγέννηση 21, 9. Έσπερος 21, 10. Νέα Κηφισιά 18, 11.ΕΦΑΟΖ 16, 12. ΦΕΑ 16, Παγκράτι 14.