Μπάσκετ: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον ΟΦΗ κόντρα στο Παγκράτι

Εκτός έδρας επιτυχία για την ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ που επικράτησε εκτός έδρας του Παγκρατίου με 81-78 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της National League 1.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα μόνο στην πρώτη περίοδο (21-18). Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι παίκτες του Βασίλη Ράλλη πήραν τα ηνία του αγώνα και δεν κοίταξαν πίσω.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τον ΟΦΗ να βρίσκεται στο συν τέσσερα (77-73) στα 27 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και τελικά να κατακτά τη νίκη με 81-78.

Κορυφαίος σκόρερ της αναμέτρησης ο Παππάς με 26 πόντους (πέντε τρίποντα!). “Διψήφιος” και ο Μποχωρίδης (με 13). Το επιθετικό βάρος των γηπεδούχων σήκωσαν σχεδόν εξ ολοκλήρου ο Λιακόπουλος ο Χαϊκάλης και ο Γραμματίκας που σημείωσαν τους 68 (από τους 78) πόντους του Παγκρατίου.

Παγκράτι – ΟΦΗ 78-81

Δεκάλεπτα: 21-18, 30-40, 56-53, 78-81

Διαιτητές: Λογοθέτης, Λιόνας, Πλέγας

Παγκράτι (Δάγλας): Χαϊκάλης 22 (4), Γραμματίκας 13 (3), Λιακόπουλος 23, Λαμπρόπουλος 7 (1), Μιλάνοβιτς 8, Ζαρίφης 5 (1), Εζέτζα, Μπάρμπας, Ντιπτσής.

ΟΦΗ (Ράλλης): Παππάς 26 (5), Σταμπουλής 8, Λιανός 8 (1), Πρωτογεράκης 9, Μποχωρίδης 16, Κασπίρης 8 (2), Ζαφειρούδης 3 (1), Πιλκούδης 3.