Αποκλεισμός από το Euro 2024 για την Ισλανδία του Τοράρινσον!

Το όνειρο της συμμετοχής στο Euro 2024 δε θα πάρει «σάρκα και οστά» για την Ισλανδία του Γκούντι Τοράρινσον.

Ο αριστερός μπακ του ΟΦΗ αγωνίστηκε βασικός στην ήττα 2-1 από την Ουκρανία, στον τελικό των play off για το… εισιτήριο στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ο Τοράρινσον έγινε αλλαγή στο 64ο λεπτό, μερικά λεπτά πριν οι Ουκρανοί κάνουν την ολική ανατροπή, καθώς οι Σκανδιναβοί είχαν προηγηθεί.

Στην ουδέτερη (λόγω πολέμου) «Tarczynski Arena» του Βρότσλαβ, οι Ισλανδοί πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό και με ένα πολύ ωραίο γκολ του Γκούντμουντσον στο 30′ πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Οι Ουκρανοί είδαν το γκολ του Γιάρεμτσουκ στο 39′ να ακυρώνεται απ’ το VAR για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης, όμως στο δεύτερο 45λεπτο με τεράστια ψυχικά αποθέματα έφεραν τα… πάνω-κάτω.

Ο Τσιγκάνκοφ της Τζιρόνα με καταπληκτική ενέργεια κι εκτέλεση στη γωνία έφερε το ματς στα ίσα στο 54′ και στο 84′ ο Μούντρικ με πολύ ωραίο σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Βαλντίμαρσον κι έστειλε τους Ουκρανούς για 4η φορά στην Ιστορία τους στα τελικά EURO.