Διεθνής επικαιρότητα

Ανατροπή με σούπερ Τολιόπουλο για τον Άρη, 69-61 την Καρδίτσα

Μολονότι έβλεπε την… πλάτη της Καρδίτσας, για τη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, ο ‘Αρης, εν τέλει επικράτησε με 69-61 των Θεσσαλών απόψε στο Αλεξάνδρειο, για την 3η αγωνιστική της Basket League. Αποτέλεσμα που έδωσε στους Θεσσαλονικείς την τρίτη συνεχή νίκη τους στη σεζόν, σε Ελλάδα και Ευρώπη (σ.σ. προηγήθηκαν οι επιτυχίες επί του Απόλλωνα στην Πάτρα και της Τουρκ Τέλεκομ για το Eurocup).

Κορυφαίος για τους «κιτρινόμαυρους» στο, κακό ποιοτικά, ματς ήταν ο Βασίλης Τολιόπουλος (22 πόντοι, με 4/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο). Για 50’’ χρησιμοποιήθηκε ο εσχάτως αποκτηθείς από τους Θεσσαλονικείς, Κρις Μπάνκστον, με τα οποία ο Αμερικανός έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Αρη.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Κυριάρχησε στη ρακέτα (34-41 τα ριμπάουντ υπέρ της), είχε με νταμπλ νταμπλ τον Μίτσελ Σμιθ (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), η Καρδίτσα, όμως, δεν κατάφερε να συντηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, το οποίο θα της έδινε την πρώτη νίκη της στη σεζόν, «πληρώνοντας» τα 19 λάθη της.

Με καλύτερα πατήματα στο παρκέ, κυρίως αμυντικά, από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, η Καρδίτσα, γεγονός που της έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στο 4’ (5-9).

Οι πρωτοβουλίες των Τολιόπουλου, Χάρελ, έφεραν το ματς στα ίσια, με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου και στις αρχές της δεύτερης (15-15, 19-19), χρονικό σημείο που οι Θεσσαλοί, με κινητήριο μοχλό -αμυντικά και επιθετικά- αρχικά τον Σάιμπερτ και στην πορεία τους Κλάσεν, Σμιθ, «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 8-18 και ξέφυγαν στο 19’ με +10 (27-37). Επίπεδο στο οποίο έμεινε η διαφορά για το ημίχρονο (20’ 29-39).

Το «καυτό» χέρι του Τολιόπουλου (13 πόντοι, με 3/3 τρίποντα, 4/4 βολές) και η επιθετική συνεισφορά από τα 6.75 των Χάρελ, Γκάλινατ, συνετέλεσαν στο να κάνει ο Αρης την ολική ανατροπή στην τρίτη περίοδο και να γίνει «αφεντικό» στο ματς στο 28’ με +2 (50-48).

Η Καρδίτσα «απάντησε» με σερί 0-6, στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, με τους Σάιμπερτ, Σμιθ και τον Μάρεκ να τροφοδοτεί εξαιρετικά τους συμπαίκτες του (50-54).

Οι Θεσσαλονικείς, όμως, είχαν την τελευταία λέξη στο ματς. Με σερί 11-3 πήραν τα ηνία στο σκορ με 61-57, με 36’’9 να απομένουν για τη λήξη, και «καθάρισαν» με τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 50-50, 69-61

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 8, Τολιόπουλος 22 (4), Καρ 5 (1), Κατσίβελης, Μποχωρίδης 5 (1), Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 11 (1), Μπάκστον, Γκάλινατ 14 (1)

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Νίκος Παπανικολόπουλος): Γουάιτ 6, ΜακΚάλουμ 8 (1), Μπιουκάναν 8, Κλάσεν 11 (2), Σμιθ 18, Χρηστίδης, Τσούκας, Αβδάλας, Σάιμπερτ 10 (1), Καμπερίδης