Ήττα για το Ηράκλειο ΟΑΑ από ΔΕΚΑ και Σέρρες στο Πανελλήνιο Εφήβων

Δεν τα κατάφερε το συγκρότημα του Γιώργου Μακράκη στα πρώτα παιχνίδια…

Για τη δεύτερη ημέρα της τελικής φάσης του 51ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Εφήβων που φιλοξενείται στην Άρτα η ΔΕΚΑ ζευγάρωσε τις νίκες καθώς επικράτησε με 76-50 του Ηρακλείου.

Το σκορ άνοιξε για το Ηράκλειο ο Καλλικάκης (2-0, 1΄20΄΄). Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε στο σκορ με 6-4 (3΄12΄΄), ακολούθησε όμως ένα σερί 13-0 από τη ΔΕΚΑ που πήρε προβάδισμα με 17-6 (6΄49΄΄). Ο Μακράκης με εύστοχο σουτ επανέφερε την επαφή με το καλάθι για το Ηράκλειο μειώνοντας σε 17-8 (7΄09΄΄). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης εφαρμόζοντας πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά +10 πόντων μετά από εξαιρετική προσπάθεια του Λιοτόπουλου (11-21).

Ο ίδιος παίκτης άνοιξε το σκορ στη δεύτερη περίοδο με εύστοχο τρίποντο (11-24, 10΄18΄΄). Ο Μακαρατζής διεύρυνε το προβάδισμα της ΔΕΚΑ με εύστοχο τρίποντο και μετά από ασίστ του Λιοτόπουλου, με τον τελευταίο να σκοράρει λίγο αργότερα με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το 32-13 (13΄18΄΄). Οι Θεσσαλονικείς έβρισκαν λύσεις απέναντι στη μαχητική άμυνα των Κρητικών φτάνοντας στα μέσα του δεκαλέπτου στο +21 (15-36, 15΄26΄΄).  Το επιθετικό κρεσέντο της ΔΕΚΑ είχε και συνέχεια και με μια εντυπωσιακή ενέργεια του Λιοτόπουλου η διαφορά ανέβηκε στο +27 (18-45, 18΄22΄΄).

Όπως και στο ξεκίνημα του αγώνα, το Ηράκλειο άνοιξε το σκορ και στο δεύτερο μισό, αυτή τη φορά με τον Ντατσιονάκη (23-45, 20΄33΄΄). Η ομάδα της Κρήτης εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική βελτιώνοντας την επιθετική της λειτουργία, όχι όμως και την αμυντική, με αποτέλεσμα να παραμένει η διαφορά υπέρ της ΔΕΚΑ στα ίδια επίπεδα (39-63, 28΄18΄΄).

Με ένα σερί 6-0 από τα τρίποντα των Καραπιδάκη και Τσαγκαράκη ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο το Ηράκλειο μειώνοντας σε 65-48 (31΄17΄΄). Η ΔΕΚΑ είχε τις λύσεις στην επίθεση και με ένα σερί 7-0 διαμόρφωσε το 72-48 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο χρόνος που απέμενε κυλούσε υπέρ της ομάδας της Θεσσαλονίκης με τον Ιωαννίδη να κλείνει το σκορ μετά από εύστοχο δίποντο στο 76-50.

Δεκάλεπτα: 11-21, 21-45, 42-65, 50-76

Ηράκλειο (Μακράκης): Μακράκης 9, Καραπιδάκης 3(1), Δασκαλάκης 3, Τσαγκαράκης 3(1), Ντατσιονάκης 4, Σεγρεδάκης, Χαλαμπαλάκης 3(1), Μωχάμεντ-Κριτσωτάκης 7, Φουκαράκης 4, Καλλικάκης 6, Ιωάννου, Βόντας 8(2).

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μακαρατζής 5(1), Βογιατζής 9, Χαρτώνας 7(1), Στράντζαλης 1, Κεραμιτσόπουλος 6, Πατρίκης 6, Πούντος 10, Ιωαννίδης 7(1), Σεκερτζής 4, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 17(3), Πασχαλίδης 4.

Ήττα στην πρεμιέρα
Οι Σέρρες επικράτησαν 66-58 του Ηρακλείου την Τρίτη, στο πλαίσιο της πρώτης μέρας του Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στο Τ9 Κωστακίων στην Άρτα.

Οι Κρητικοί κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 12-4 το οποίο είχε διαμορφωθεί στα μισά της περιόδου, έγινε ακριβώς με τη λήξη του 16-17 με τον Παπαδάκη να ευστοχεί από τα 6μ75.

Καλλικάκης και Κριτσωτάκης ανέλαβαν να στείλουν το Ηράκλειο στο +4 (16-20, 11’30’’) από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, με τον πρώτο να γράφει και το 18-28 (13’35”). Οι Κρητικοί είδαν στο 14′ τον Παπαδάκη να αποχωρεί τραυματίας και τις Σέρρες να πλησιάζουν (25-29, 17’15”) και τον Γρούνη να γράφει και το 31-31 (19’30”) με δύο συνεχόμενα τρίποντα και τον Μακράκη να διαμορφώνει το 31-34 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό.

Το Ηράκλειο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο για να φτάσει στο 36-45 (25′), αλλά το παιχνίδι για μία ακόμη φορά “έκλεισε” με τον Γρούνη να γράφει το 45-45 (29′), πριν ο Γουγουσιάδης δώσει και πάλι το προβάδισμα στις Σέρρες (47-45) με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Μακράκης με ένα ακόμη τρίποντο διαμόρφωσε το 47-48 (32′). Καραπεπεράς και Ντωνές βοήθησαν τους Σερραίους να χτίσουν μια μικρή διαφορά (58-50, 35′) και να φτάσουν ως τη νίκη με το τελικό 66-58.

Δεκάλεπτα: 16-17, 31-34, 45-45, 66-58

Σέρρες (Κηρυκος): Παλαμάς 9, Λάτσιος 8 (1), Γρούνης 14 (2), Κουρτάλης 4, Γουγουσιάδης 6, Ντωνές 8, Καραπεπεράς 17 (2), Μπαναβάς, Γκαζάκης, Κεραμάρης,

Ηράκλειο (Μακράκης): Μακράκης 27 (5), Καραπιδάκης, Δασκαλάκης, Τσαγκαράκης, Ντατσιονάκης 4, Παπαδάκης 6 (2), Χαλαμπαλάκης, Κριτσωτάκης 3, Φουκαράκης 2, Καλλικάκης 16 (1), Βόντας