Έσπασε την… κατάρα ο ΟΦΗ, νίκη-ανάσα επί του Παναιτωλικού με 1-0!

Επιτέλους… ανάσα για τον ΟΦΗ, που κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες μετά από τρεισήμισι μήνες.

Η ομάδα του Ηρακλείου επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού για την 19η αγωνιστική της Super League, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί 11 αγώνων.

Ένα «τρίποντο» που ήρθε με πολύ άγχος για τους Κρητικούς, απόρροια και της ψυχολογικής πίεσης.

Μπορεί η απόδοση να μην ήταν σε υψηλά στάνταρ, όμως αυτό μετράει είναι η νίκη. Το συγκρότημα του Πέπε Μελ «έσπασε» την… κατάρα, καθώς τελευταία φορά που είχε επικρατήσει ήταν στις 2 Οκτωβρίου με την ΑΕΚ.

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν (46′ Σωτηρίου), Λάρσον, Βούρος, Μπρεσάν, Τοράρινσον, Γκλάζερ, Μεγιάδο, Τοράλ (66′ Νέιρα), Μπάκου (58′ Μοσκέρα), Αμπάντα (58′ Αποστολάκης), Φελίπε (83′ Ντίκο).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Λιάβας, Ντουάρτε Μ. (75′ Μπακάκης), Μαλής, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρεζ (84′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Ντουάρτε Φ.), Χουάνπι, Σενγκέλια (65′ Μπουζούκης), Καρέλης (65′ Ζοάο Πέδρο).

Το “φιλμ” του αγώνα

1′ Ξεκίνησε η αναμέτρηση στο “Γεντί Κουλέ”.

4′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Καρέλης περνάει την μπάλα στην περιοχή για τον Σενγκέλια, ο οποίος πλασάρει στην κίνηση και αναγκάζει τον Μπάουμαν να αποκρούσει.

9′ Δυνατό σουτ του Καρέλη έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.

25′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο διαιτητής Γκορτσίλας δείχνει την “άσπρη βούλα” στην ανατροπή του Τοράρινσον από τον Μπρούνο Ντουάρτε μέσα στην περιοχή.

26′ Κίτρινη κάρτα στον Ντουάρτε για την παράβαση στη φάση του πέναλτι.

28′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-0: Εκτελεί από τα έντεκα βήματα ο Λουίζ Φελίπε και ευστοχεί, στέλνοντας στην άλλη γωνία τον Καπίνο. 1-0 για τοης Κρητικούς.

35′ Εκτέλεση φάουλ του Αμπάντα από αριστερά, ο Γκλάζερ θα πιάσει την κεφαλιά, όμως είναι αρκετά άστοχος.

38′ Κίτρινη κάρτα στον Λιάβα, που σταμάτησε αντικανονικά τον Τοράλ.

45+1′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Σέντρα του Τοράλ από δεξιά, κεφαλιά από τον Φελίπε με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 1-0 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ πάει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα που τόσο ήθελε, παρότι σήμερα δεν είναι τόσο παραγωγικός στο επιθετικό κομμάτι. Η ομάδα του Ηρακλείου είχε την κατοχή της μπάλας, που δεν μετουσιώθηκε σε πολλές τελικές προσπάθειες, όμως είναι ανώτερη από τον αντίπαλο.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο. Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ, καθώς ο Μπαόυμαν δε μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό και τη θέση του κάτω από τα δοκάρια παίρνει ο Σωτηρίου. Μία αλλαγή και για τους φιλοξενούμενους, με τον Φρεντ Ντουάρτε αντί του Χατζηθεοδωρίδη.

48′ Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο.

58′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Αποστολάκης στη θέση του Αμπάντα και ο Μοσκέρα αντί του Μπάκου.

65′ Αλλαγές και από τον Παναιτωλικό. Ο Ζοάο Πέδρο στη θέση του Καρέλη και ο Μπουζούκης αντί του Σενγκέλια.

66′ Αλλαγή και για τον ΟΦΗ, με τον Νέιρα στη θέση του Τοράλ.

75′ Νέα αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Μπακάκης στη θέση του Μπρούνο Ντουάρτε.

81′ Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό. Ο Χουάνπι σουτάρει φαλτσαριστά έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

83′ Τελευταία αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Ντίκο αντί του Φελίπε.

84′ Αλλαγή και για τον Παναιτωλικό. Ο Τσιγγάρας στη θέση του Πέρεζ.

86′ Κίτρινη κάρτα στον Φρεντ Ντουάρτε.

90′ Κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.

91′ Κίτρινη κάρτα στον Σωτηρίου.

Τέλος του αγώνα, νίκη 1-0 για τον ΟΦΗ. Η ομάδα του Ηρακλείου επικρατεί μετά από 3.5 μήνες και παίρνει βαθιά βαθμολογική ανάσα.