Ασφυκτικά γεμάτη η “αυλή των ασμάτων” στη θερινή προβολή “Πώς να κλέψετε ένα εκατομμύριο δολάρια”
![](https://galaksias.com/wp-content/uploads/2023/08/FB_IMG_1691002654511-750x470.jpg)
Μερόπη Βαχτσεβάνου για το KOZANILIFE.GR
Με την προβολή της ρομαντικής κομεντί “Πώς να κλέψετε ένα εκατομμύριο δολάρια” έκλεισε το πρώτο μέρος εκδηλώσεων του φετινού καλοκαιριού, ο Φιλοπρόοδος Σύλλογος Κοζάνης.
Όλα ήταν έτοιμα από νωρίς το απόγευμα της Τετάρτης 2 Ιουλίου στον Φιλοπρόοδο Σύλλογο, για να υποδεχτεί πριν την καλοκαιρινή ανάπαυλα, τον κόσμο που γέμισε για ακόμη μια φορά την αυλή “των ασμάτων και των θεαμάτων”.
Ο κόσμος μεταφέρθηκε νοερά στο Παρίσι του 1966. Έτοιμοι όλοι να αγγίξουν τη τελειότητα έγιναν ένα μαζί με τους πιο εμβληματικά γοητευτικούς πρωταγωνιστές της ταινίας.
Η Όντρεϊ Χέμπορν κομψότερη από ποτέ συναντιέται για πρώτη φορά στην οθόνη με τον Πίτερ Ο’Τούλ, για μια πρωτότυπη ληστεία, σκηνοθετημένη από τον βραβευμένο με τρία Όσκαρ Γουίλιαμ Γουάιλερ.
Η αυλή του ιστορικού σπιτιού γέμισε, οι θεατές πήραν θέση, τα φώτα έσβησαν και η ταινία μόλις άρχισε.
Μία ακόμη βραδιά του Φιλοπρόοδου που αγκάλιασε ο κόσμος και ταξίδεψε σε μια άλλη εποχή, αφήνοντας για λίγο την καθημερινότητα του.