ΚρήτηΤοπικές Είδησης

EURO 2024: Με ανατροπή η Ιταλία 2-1 την Αλβανία (videos)

Ξεκίνημα για το δεξί με την Ιταλία στο Euro 2024 αν και τα βρήκε δύσκολα έστω και για λίγο κόντρα στην Αλβανία στην πρεμιέρα της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Σπαλέτι βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πιο γρήγορο γκολ που έχει επιτευχθεί σε Euro από τον Μπαϊράμι, μετά από μόλις 23 δευτερόλεπτα, αλλά κατάφερε εν τέλει να φτάσει στην ανατροπή μέσα σε πέντε λεπτά και να διατηρήσει το υπέρ της 2-1 μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης με τα γκολ των Μπαστόνι και Μπαρέλα και να φτάσει στη νίκη και το τρίποντο.

Η Ιταλία από τη στιγμή που πήρε προβάδισμα στο σκορ έλεγχε το παιχνίδι, είχε φάσεις για τρίτο γκολ, είχε δοκάρι αλλά δεν μπόρεσε να “ασφαλίσει” το τρίποντο και λίγο έλειψε να το πληρώσει σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα με τον Ντοναρούμα στις καθυστερήσεις να έχει μια σωτήρια επέμβαση.

ΙΤΑΛΙΑ: Ντοναρούμα, Ντι Λορέντσο, Μπαστόνι, Καλαφιόρι, Ντι Μάρκο (83′ Νταρμιάν), Ζορζίνιο, Μπαρέλα (90+2′ Φολορούνσο), Φρατέζι, Κιέζα (77′ Καμπιάζο), Πελεγκρίνι (77′ Κριστάντε), Σκαμάκα (83′ Ρετέγκι)).

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Μπαϊράμι (87′ Μούτσι), Σεφέρι (68′ Λάτσι), Ασάνι (68′ Χάτσι), Μπρόγια (76′ Μανάι).