ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Euro 2024: Η Ισπανία συνέτριψε (4-1) τη Γεωργία που προηγήθηκε και έρχεται μάχη με τη Γερμανία στους “8”

H Γεωργία αιφνιδίασε τους Ισπανούς, προηγήθηκε στο σκορ αλλά η ανωτερότητα της «Φούριας Ρόχας» ήταν πασιφανής. Η ομάδα του Ντε λα Φυέντε έδωσε απίθανη παράσταση, γύρισε το ματς, κέρδισε με 4-1 και πέρασε στην οκτάδα όπου θα υπάρξει γιγαντομαχία με τη Γερμανία.

Ο αγώνας

Στο 5ο λεπτό ο Καρβαχάλ έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Πέδρι έβαλε την προβολή αλλά ο Μαμαρντασβίλι μπλόκαρε ενώ στο 11’ μετά από την εκτέλεση του κόρνερ ο Καρβαχάλ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και ο Μαμαρντασβίλι έσωσε εντυπωσιακά ενώ στη συνέχεια η άμυνα του έδιωξε. Στο 13’ τα σουτ των Πέδρι και Ουίλιαμς σταμάτησαν στα σώματα και στο μετά από νέο κόρνερ ο Λαπόρτ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Κι όμως στο 17’ η Γεωργία έφυγε ιδανικά στην κόντρα, ο Κακαμπάντζε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Λε Νορμάν πέτυχε αυτογκόλ για το 0-1.

Στο 22ο λεπτό ο Ρουίθ έπιασε το δυνατό σουτ αλλά ο Μαμαρντασβίλι έπεσε και μπλόκαρε  και στο 27’ ο Πέδρι κατέβασε κι έκανε το σουτ από τα όρια της περιοχής αλλά αστόχησε.

Στο 35’ ο Κουκουρέγια έπιασε όμορφο συρτό σουτ αλλά ο Μαμαρντασβίλι απέκρουσε εντυπωσιακά και τρία λεπτά μετά η Ισπανία έβγαλε όμορφη κόντρα, ο Ουίλιαμς πλάσαρε από αριστερά και ο Μαμαρντασβίλι έσωσε για μια ακόμη φορά. Οι παίκτες του Ντε Λα Φουέντε κράτησαν την μπάλα, την άλλαξαν υπέροχα και ο Ρόδρι με σουτ από τα όρια της περιοχής έγραψε το 1-1.

Στο 48’ ο Κβαρατσχέλια είδε εκτός εστίας τον Σιμόν και προσπάθησε να τον κρεμάσει από το κέντρο αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω και στο 51’ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε εκτέλεση φάουλ του Γιαμάλ. Ωστόσο η μπάλα έμεινε στους Ισπανούς, ο Γιαμάλ έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Ρουίθ με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι έκανε το 2-1.

Σχεδόν με τη σέντρα ο Γιαμάλ πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω όπως και το σουτ του Μοράτα στο 55’ ενώ στο 63’ η Ισπανία έκλεψε ψηλά και ο Γιαμάλ πλάσαρε από το ύψος της περιοχής αλλά αστόχησε.

Στο 68’ η Γεωργία βγήκε όμορφα μπροστά αλλά ο Τσιταϊσβίλι αστόχησε με σουτ από αριστερά και στο 74’ οι Γιαμάλ και Όλμο έκρυψαν την μπάλα, ο πρώτος σέντραρε από δεξιά και ο Γκβελεσιάνι πέτυχε αυτογκόλ αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ουίλιαμς έφυγε σαν άλογο από αριστερά, άδειασε τον Γκβελεσιάνι και με τρομερό πλασέ με το δεξί έγραψε το 3-1. Στο 78′ ο Ουίλιαμς έκανε νέα ενέργεια και γύρισμα από αριστερά αλλά ο Όλμο πλάσαρε πάνω στον Μαμαρντασβίλι και στο 81′ ο  Γιαμάλ άλλαξε με τον Όλμο αλλά νικήθηκε στο τετ α τετ με τον Μαμαρντασβίλι. Στο 83′ ο Γιαμάλ βρέθηκε και πάλι στην περιοχή αλλά πλάσαρε άστοχα και στο ίδιο λεπτό η Ισπανία πίεσε κι έκλεψε ψηλά, ο Όλμο έκανε φοβερή προσποίηση και πλάσαρε με το αριστερό για το 4-1.