EURO 2024: Η Ισπανία “καθάρισε” σε 45 λεπτά την Κροατία με 3-0 (graphic+videos)

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την Ισπανία ώστε με το πόδι… πατημένο στο γκάζι να ισοπεδώσει με 3-0 την Κροατία και να μπει με μια εμφατική νίκη στο EURO 2024.

Στην αναμέτρηση του Β Ομίλου που έγινε στο Βερολίνο, η “φούρια ρόχα” έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και κατάφερε από το 29ο λεπτό ως το φινάλε του α’ ημιχρόνου να σημειώσει και τα τρία γκολ, απέναντι σε μια Κροατία που είχε φάσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι αλλά τα απανωτά γκολ που δέχτηκε, έφερε απογοήτευση και δεν κατάφερε να βγάλει αντίδραση στο β’ ημίχρονο, έχοντας κι ένα χαμένο πέναλτι με τον Πέτκοβιτς.

Ο Μοράτα άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης με ασίστ του Ρουίθ, ο οποίος λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 32′ βρήκε δίχτυα για το 2-0. Ο Καρβαχάλ έκανε το 3-0 στο 45+2′, καθαρίζοντας για την Ισπανία από το πρώτο κιόλας μέρος. Στο δεύτερο 45λεπτο οι Κροάτες δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ασκήσουν πίεση στους παίκτες του Ντε Λα Φουέντε.

Η Κροατία έχασε μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει το σκορ κόντρα στην Ισπανία όταν στο 80′ κέρδισε πέναλτι με τον Ρόδρι να ανατρέπει τον Πέρισιτς. Ο Πέτκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα στα δεξιά με τον Ουνάι Σιμόν να αποκρούει εντυπωσιακά, ο Πέρισιτς έγινε κάτοχος της μπάλας και την γύρισε στον Πέτκοβιτς που την έστειλε στα δίχτυα.

Ωστόσο, το γκολ δεν μέτρησε μετά τη χρήση του VAR καθώς ο Πέρισιτς είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή της Ισπανίας με αποτέλεσμα να μείνει το σκορ στο 3-0 υπέρ των Ισπανών.

Η Ισπανία την επόμενη αγωνιστική του δευτέρου ομίλου αντιμετωπίζουν την Ιταλία (20/6, 22:00), ενώ η Κροατία κοντράρεται με την Αλβανία (19/6, 16:00).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάντ, Νάτσο, Κουκουρέγια, Πέδρι (59′ Όλμο), Ρουίθ, Ρόδρι (86′ Ζουμπιμέντι), Γιαμάλ (86′ Τόρες), Γουίλιαμς (68′ Μερίνο), Μοράτα (67′ Ογιαρθάμπαλ).

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Πόγκρασιτς, Γκβάρντιολ, Μόντριτς (65′ Πάσαλιτς), Κόβασιτς (65′ Σούτσιτς), Μπρόζοβιτς, Μάγερ, Κράμαριτς (72′ Πέτκοβιτς), Μπούντιμιρ (56′ Πέρισιτς).