Euro 2024: Η Γεωργία το έκανε και αυτό, κέρδισε (2-0) την Πορτογαλία και πήγε στους “16”

Συνέχεια στο όνειρο για την σταχτοπούτα Γεωργία! Η ομάδα του Βίλι Σανιόλ κέρδισε την αδιάφορη Πορτογαλία με 2-0 και πέρασε στους «16» στην πρώτη της συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση. Είχε περάσει και ως πρώτη από την προηγούμενη αγωνιστική η Πορτογαλία.

Ο αγώνας

Στο 2ο μόλις λεπτό οι Γεωργιανοί έκλεψαν στον κέντρο, ο Μικαουτάντζε έκανε την κούρσα κι άνοιξε αριστερά στον Κβαρατσχέλια κι εκείνος με διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-0.

Στο 17’ ο Ρονάλντο εκτέλεσε ένα φάουλ από τα τριάντα μέτρα και ο Μαμαρντασβίλι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ενώ στο 21’ ο Φέλιξ εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά αλλά ο Αντόνιο Σίλβα αστόχησε με κεφαλιά στο πίσω δοκάρι.

Στο 27ο λεπτό ο Νέτο σέντραρε από αριστερά, ο Μαμαρντασβίλι δεν έδιωξε σωστά και ο Κονσεϊσάο έπιασε το σκαστό σουτ στο πίσω δοκάρι αλλά αστόχησε ενώ στο 30’ ο Ζοάο Φέλιξ έπιασε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα έξυσε το δοκάρι της Γεωργίας.

Στο 33’ ο Κβαρατσχέλια έκανε το σουτ από πλάγια δεξιά, με την μπάλα να σταματά στο πλαϊνό δίχτυ και στο 35’ ο Παλίνια πέρασε κάθετα στον Κριστιάνο που έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Γκβελεσιάνι έβαλε σωτήριο μπλοκ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κβαρατσχέλια εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Γκβελεσιάνι δεν βρήκε για λίγο την μπάλα, η οποία πέρασε μόλις έξω ενώ στο 43’ οι  Φέλιξ και Κονσεϊσάο έκρυψαν την μπάλα στα δεξιά, ο Παλίνια πλάσαρε με τη μία έξω από την περιοχή και η μπάλα έξυσε το δοκάρι του Μαμαρντασβίλι.

Στο 46’ μετά από το κόρνερ η μπάλα έμεινε στην περιοχή της Γεωργίας, ο Κριστιάνο γύρισε και πλάσαρε αλλά η μπάλα βρήκε στον Ντβάλι και από το νέο κόρνερ, ο Ντανίλο Περέιρα έβαλε την προβολή από κοντά αλλά αστόχησε.

Στο 50’ μετά από γύρισμα από δεξιά, ο Κβαρατσχέλια δεν έπιασε καλά το σουτ και ο Κόστα μπλόκαρε και στο 54’ ο  Νταλότ έπιασε φοβερό σουτ και ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι εντυπωσιακά. Ωστόσο η φάση γύρισε πίσω και ο ρέφερι έδωσε πέναλτι στη Γεωργία για πάτημα του Αντόνιο Σίλβα στον Λοτσοσβίλι και ο Μικαουτάντζε το εκτέλεσε κι έκανε το 2-0!

Στο 72ο λεπτό η Γεωργία βγήκε στην κόντρα και ο Τσακβετάντζε έκανε το σουτ από δεξιά αλλά αστόχησε για λίγο και στο 86’ ο Νταβιτασβίλι πάτησε περιοχή κι έκανε το σουτ από αριστερά αλλά αστόχησε για λίγο. Στο 90+1’ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε πλασέ του Σεμέδο από δεξιά και στο 90+3′ ο Ζότα αστόχησε από κοντά με τακουνάκι.