EURO 2024: Γλίτωσε… από του “χάρου τα δόντια” η Αγγλία με λυτρωτές Μπέλιγχαμ και Κέιν (graphic+videos)

Συγκλονιστική πρόκριση πήρε η Αγγλία στην παράταση με 2-1 επί της Σλοβακίας, σε ένα παιχνίδι όπου έφτασε λίγα δευτερόλεπτα πριν από έναν άδοξο αποκλεισμό!

Με το απίστευτο γκολ στο 95ο λεπτό του Μπέλιγχαμ, το οποίο θα μνημονεύεται για χρόνια, οι Άγγλοι ισοφάρισαν 1-1 και έστειλαν το ματς στην παράταση, με τον Κέιν στο ξεκίνημα της παράτασης να κάνει το 2-1 και η πρόκριση στους “8” να πηγαίνει στην Αγγλία, που θα βρει πλέον απέναντί της την Ελβετία. Η αναμέτρησή τους θα διεξαχθεί στις 6 Ιουλίου στις 19:00 στο Ντίσελντορφ.

H Σλοβακία έδειχνε ικανή για την… βόμβα του EURO, καθώς με το  γκολ του Ιβάν Σραντς στο 25′  έπαιρνε μια μυθική πρόκριση.

Ωστόσο το φινάλε του αγώνα ήταν συγκλονιστικό. Ο Τζουντ Μπέλινγχαμ, στο 95′, ισοφάρισε σε 1-1 με ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι και έστειλε το ματς στην παράταση, με ένα ιστορικό γκολ. Στο πρώτο λεπτό της παράτασης, ο Χάρι Κέιν με κοντινή κεφαλιά ολοκλήρωσε την ανατροπή -ουσιαστικά μέσα σε ελάχιστα αγωνιστικά δευτερόλεπτα- και με το 2-1 έστειλε την ομάδα του στον προημιτελικό, με τους Σλοβάκους να πιέζουν στο τέλος για την ισοφάριση!

Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Μέινου (84′ Έζε), Ράις, Σακά, Φόντεν (90+4′ Τόνεϊ), Μπέλιγχαμ (106′ Κόνσα), Κέιν (106′ Γκάλαχερ).

Σλοβακία: Ντουμπράβκα, Χάντσκο, Σκρίνιαρ, Βάβρο, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Κούτσκα (81′ Μπέρο), Χαράσλιν (61′ Σούσλοβ), Σχραντζ (93′ Γκιομπέρ), Στρέλετς (61′ Μπόζενικ).