Νέο έτος, ίδια κατάσταση: «Βαριά» ήττα (4-0) για τον ΟΦΗ από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα!

Με «βαριά» ήττα 4-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, ξεκίνησε το 2024 για τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου δεν έκανε καλό… ποδαρικό στη νέα χρονιά, καθώς ήταν ανταγωνιστική μόλις για 20 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο στην αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής.

Ο Μπάουμαν απέκρουσε δύο πέναλτι (αυτά των Σβαμπ και Σαμάτα), όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για τους Κρητικούς.

Έτσι, μετά τα χθεσινά παιχνίδια είναι στην 9 θέση και στο -8 από τον 6ο της βαθμολογίας Αστέρα Τρίπολης, αλλά και στο -5 από τη Λαμία.

Η ομάδα του Πέπε Μελ δεν μπόρεσε να είναι απειλητική στην επίθεση, ενώ στην άμυνα αντιμετώπισε αρκετά πρόβλημα.

Στο 39’ ο Ντεσπότοφ άνοιξε το σκορ από σέντρα του Ραχμαν, ενώ στο 41’ ο δεύτερος έγινε σκόρερ αυτή τη φορά για το 2-0. Μέσα σε ένα δίλεπτο το παιχνίδι φάνηκε να έχει κριθεί, αφού στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ.

Στο 89’ ο Μάρκος Αντόνιο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, έχοντας περάσει πριν από λίγα λεπτά στο παιχνίδι, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τόμας διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Ραχμάν, Τσιγγάρας (66’ Οζντόεφ), Σβαμπ (76’ Μεϊτέ), Κωνσταντέλιας (66’ Τάισον), Μουργκ (86’ Μάρκος Αντόνιο), Ντεσπότοφ, Σαμάτα (76’ Τόμας).

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος, Αμπάντα, Μεγιάδο, Μπάκιτς (62’ Μοσκέρα), Νέιρα (74’ Ντίκο), Τοράλ, Ριέρα (62’ Τοράρινσον), Λουίζ Φελίπε.

Το “φιλμ” του αγώνα

1′ Ξεκίνησε το ματς στην Τούμπα.

4′ Αδύναμο σουτ του Τοράλ έξω από την περιοχή, μπλοκάρει εύκολα ο Κοτάρσκι.

7′ Έχει χώρο έξω από την περιοχή ο Μπάκιτς, με το δυνατό σουτ που επιχείρησε να φεύγει λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

21′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Ντεσπότοφ πλασάρει από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα στο χέρι του Βούρου και ο διαιτητής Τσετσίλας υποδεικνύει πέναλτι. Η φάση επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

23′ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΜΠΑΟΥΜΑΝ: Εκτελεί ο Σβαμπ από τα έντεκα βήματα, αποκρούει στην αριστερή του γωνία ο Μπάουμαν. Πολύ καλή αντίδραση με ψυχραιμία από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ.

30′ Κίτρινη κάρτα ο Νέιρα, για κράτημα στον Μουργκ.

34′ Με καλές προϋποθέσεις βγήκαν στην αντεπίθεση οι παίκτες του ΟΦΗ, όμως το σουτ του Ριέρα ήταν πολύ άστοχος.

36′ Κίτρινη ο Λαμπρόπουλος τώρα για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Μουργκ.

39′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 1-0: Σέντρα του Ραχμάν από αριστερά, ο Ντεσπότοφ ανενόχλητος με κεφαλιά σημειώνει το 1-0. “Κόλλησαν” οι αμυντικοί του ΟΦΗ, καθώς κανείς δεν πήγε να μαρκάρει τον Βούλγαρο μεσοεπιθετικό.

41′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 2-0: Νέα λάθος αντίδραση στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Ντεσπότοφ γυρίζει τη μπάλα απο δεξιά και ο Ραχμάν από τη μικρή περιοχή κάνει εύκολα το 2-0.

44′ Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντεσπότοφ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Μπάουμαν αποκρούει σε κόρνερ.

45′ Εκτελεί το κόρνερ ο Μουργκ, κεφαλιά του Σαμάτα, ξανά σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

45+1′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Τσέτσιλας δείχνει την “άσπρη βούλα”, στη “μονομαχία” του Λαμπρόπουλου με τον Σαμάτα. Ελέγχθηκε και από το VAR η συγκεκριμένη φάση.

45+2′ ΑΠΟΚΡΟΥΕΙ Ο ΜΠΑΟΥΜΑΝ: Απίστευτος ο Ελβετός τερματοφύλακας, αποκρούει και δεύτερο πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, στην εκτέλεση του Σαμάτα αυτή τη στιγμή.

Τέλος για το πρώτο ημίχρονο, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ με 2-0. Η ομάδα του Ηρακλείου δέχθηκε δύο γκολ μέσα σε ένα δίλεπτο, ενώ αν δεν ήταν οι δύο (!) αποκρούσεις του Μπάουμαν στα πέναλτι των Σβαμπ και Σαμάτα, το σκορ θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο.

Χωρίς φάσεις ως τώρα αυτό το διάστημα του αγώνα, με το τέμπο να είναι χαμηλότερο.

61′ Σουτ του Βούρου μετά από στατική φάση, μπλοκάρει σταθερά ο Κοτάρσκι.

62′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ο Τοράρινσον στη θέση του Ριέρα και ο Μοσκέρα αντί του Μπάκιτς.

66′ Δύο κινήσεις και από τον Λουτσέσκου. Ο Οζντόεφ αντί του Τσιγγάρα και ο Τάισον στη θέση του Κωνσταντέλια.

70′ Μακρινό σουτ του Νέιρα, αποκρούει στη δεξιά του γωνία ο Κοτάρσκι.

74′ Νεά αλλαγή από τον Πέπε Μελ. Ο Ντίκο στη θέση του Νέιρα.

76′ Αλλαγές και από τον Λουτσέσκου. Ο Μεϊτέ αντί του Σβαμπ και ο Τόμας στη θέση του Σαμάτα.

86′ Κλείνει τις αλλαγές του ο ΠΑΟΚ, με τον Μάρκος Αντόνιο αντί του Μουργκ.

87′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ: Ο Ντεσπότοφ σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

89′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 3-0: Ο Μάρκος Αντόνιο λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι πετυχαίνει το 3-0 για τους γηπεδούχους.

91′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ 4-0: Και τέταρτο τέρμα για τους γηπεδούχους, με τον Μπράντον Τόμας (επίσης πέρασε ως αλλαγή στο ματς) να σημειώνει το 4-0.

Τέλος το ματς στην Τούμπα. “Βαριά’ ήττα για τον ΟΦΗ με 4-0 από τον ΠΑΟΚ.