ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Εντυπωσιακή  νίκη με ανατροπή για τις Γυναίκες του ΟΦΗ

Νίκησαν στο τοπικό ντέρμπι της Α2 βόλεϊ το Ν.ΟΠΕΡ με 3-1 σετ

Μία σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα Γυναικών του ΟΦΗ στο ματς της 18ης αγωνιστικής της Α2 βόλεϊ Γυναικών καθώς επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι του ΝΟΠ Ρεθύμνου με 3-1 σετ. Τα κορίτσια του Νίκου Προύφα, που βρέθηκαν πίσω στο 1ο σετ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν το ματς, δείχνοντας ψυχραιμία σε καίρια σημεία του αγώνα.

Η ομάδα του Ρεθύμνου πήρε το πρώτο σετ με 20-25 όμως οι γηπεδούχες βρήκαν λύσεις στη συνέχεια για να γυρίσουν το παιχνίδι. Έκαναν το 1-1 με 25-25, πήραν προβάδισμα με 25-23 ενώ πολύ μεγάλο ενδιαφέρον είχε το 4ο σετ όπου οι φιλοξενούμενες είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος, με τα κορίτσια του ΟΦΗ ωστόσο να μάχονται και να καταφέρνουν από το 18-23 να κάνουν το 25-23 και να πάρουν το ματς. Τα σετ: 20-25, 25-22, 25-23, 25-23.

Εν τω μεταξύ, σπουδαία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Ν. ΟΠΕΡ καθώς κέρδισε 3-1 σετ την πρωτοπόρο Κερατέα, εκτροχιάζοντας την από την 1η θέση τη βαθμολογίας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο κλειστό του Ρεθύμνου και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.  Στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι επικράτησαν με δυσκολία, η Κερατέα κατάφερε στη συνέχεια να μειώσει σε 2-1 όμως στο 4ο σετ ο Ν.ΟΠΕΡ ήταν καλύτερος, επέβαλε το παιχνίδι του και πήρε τη νίκη.  Τα σετ: 25-23, 27-25, 21-25, 25-18.

Υπενθυμίζουμε ότι στην 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ των Ανδρών, δεν αγωνίστηκε η ΓΕΗ που είχε ρεπό.