ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Ήττα για Ηράκλειο ΟΑΑ και ΑΟΚ Χανιά

Δεν τα κατάφεραν οι ομάδες της Κρήτης στα σημερινά παιχνίδια της National League 2…

Δεν τα κατάφεραν χθες Ηράκλειο ΟΑΑ και ΑΟΚ Χανιά για την 4η αγωνιστική της National League 2. Η ομάδα του Αλέξανδρου Πετράκη παραμένει χωρίς νίκη εκτός έδρας αφού δεν κατάφερε να διακόψει το αήττητο σερί της Ελευθερίας στο Μοσχάτο, χάνοντας τελικά με 76-62. Η νεανική ομάδα του ΑΟΚ γνώρισε την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή την φορά έχασε από την Πεύκη στο κλειστό του Κλαδισού με 95-83.
Το «Ηράκλειο» μπήκε καλά στο παιχνίδι (2-6) όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και κατάφεραν να προηγηθούν με 13-9 για να έρθει το παιχνίδι στα ίσα στη συνέχεια (15-15). Οι παίκτες της Ελευθερίας βρήκαν τρόπο να σκοράρουν και να κλειστούν το δεκάλεπτο με 25-18. Στη 2η περίοδο η ομάδα του Πετράκη συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ και να διεκδικεί την ανατροπή.  Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου όμως ένα ακόμα καλάθι έξω από τα 6,25, έδειξε να  αποσυντονίζει τους παίκτες του «Ηρακλείου», με αποτέλεσμα να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό. Έτσι η ψαλίδα άνοιξε για να κλείσει στο 30ο λεπτό το σκορ σε 62-51. Στην τελευταία περίοδο η κούραση βάρυνε τα πόδια των παικτών που χωρίς καθαρό μυαλό  έμειναν  στο 76-62. Τα δεκάλεπτα: 25-18, 45-37, 62-51 76-62
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ (Πετράκης-Ρυακιωτάκης): Καμαρινός 11 (2), Πέτρους 11 (1), Κατσούρρι 6, Μαρτίνα 4, Λέφης 4, Καστανιώτης 12, Σαρρής 12 (3), Πετράκης 2, Δαγαλάκης.
Tα αποτελέσματα του 3ου ομίλου: Άγιοι Ανάργυροι- Νίκη Αμαρουσίου 84-71, Πορφύρας- Χολαργός 90-87, ΑΟΚ Χανιά- Πεύκη 83-95, Ελευθερία Μοσχάτου-Ηράκλειο ΟΑΑ 76-62, Ηλιούπολης-Δάφνη Δαφνίου 69-57, Ένωση Ιλίου-Ερμής Αργυρουπόλεως 80-97
Η βαθμολογία: 1. Χολαργός 7, 2. Ελευθερία Μοσχάτου 7, 3. Ερμής Αργυρουπόλεως 7, 4. Ηλιούπολη 7, 5.  Ένωση Ιλίου 6, 6. Δάφνη Δαφνίου 6, 7. Ηράκλειο ΟΑΑ 6, 8.  Πεύκη 6, 9. Πορφύρας 6, 10. Άγιοι Ανάργυροι 5, 11. Νίκη Αμαρουσίου 4, 12. ΑΟΚ Χανιά 4.