ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Εντυπωσιακοί οι Κροάτες κόντρα στη Σλοβενία

Νίκησαν με 108-92 στο πρώτο τους παιχνίδι στο Προολυμπιακό τουρνουά…

Η Κροατία μετέτρεψε σε περίπατο ένα παιχνίδι που αναμενόταν ως ντέρμπι. Πήρε νωρίς το προβάδισμα έφτασε σε μεγάλες διαφορές και επιβλήθηκε 108-92 της Σλοβενίας στην πρώτη μέρα του Προολυμπιακού Τουρνουά στο ΣΕΦ.

Οι Κροάτες από τα πρώτα κιόλας λεπτά του αγώνα πήραν τα ηνία και έδειξαν πως μπορούν να πάρουν την νίκη που ήθελαν στα παρθενικό τους παιχνίδι στη διοργάνωση. Έφτασαν γρήγορα στο 5-15 (4’40’’) με τον Γκόραν Φιλίποβιτς και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό για να αγγίξουν με τον Τόνι Νάκιτς  το +18 (13-31, 19’45’’).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Σλοβενία να δείχνει να μην μπορεί να αντιδράσει ουσιαστικά. Ο δείκτης της διαφοράς έφτασε στο +21 (55-76, 26’) με τον Ντάριο Σάριτς να ευστοχεί και έμεινε στα ίδια επίπεδα (66-91, 29’45’’) . Ο Μπράνκοβιτς έγραψε το 73-102 (33′), ο Πρέπελιτς μείωσε για τους Σλοβένους (80-104, 34’20”), αλλά η κυριαρχία της Κροατίας συνεχίστηκεγ να φτάσει ως τη νίκη με το τελικό 92-108.

Ο Λούκα Ντόντσιτς άφησε το παρκέ με triple double με 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και ασίστ. Φιλίποβιτς με 21 και Ζούμπατς με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Κροατίας, ενώ ο Ντάριο Σάριτς άφησε και αυτός… τριπλός τον αγώνα με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Διαιτητές: Βάθκεθ (Πουέρτο Ρίκο), Σάλινς (Λετονία), Γκαρσία (Βενεζουέλα)

Δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 68-93, 92-108