Δεν τα κατάφεραν οι Κορασίδες του Ηροδότου κόντρα στον ισχυρότερο ΠΑΟΚ

Στην πρεμιέρα του Πανελλήνιου Πρωτάθληματος Κορασίδων…

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο 35ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα κερδίζοντας με 70-33 τον Ηρόδοτο.

Τα κορίτσια της ομάδας της Θεσσαλονίκης ήταν καλύτερα από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Δυναμικό ξεκίνημα στον αγώνα έκανε ο ΠΑΟΚ που βρέθηκε μπροστά με 18-2 (7’) με πίεση την άμυνα και με τις Ζορμπαλά και Σταμπουλίδου να έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό ξεφεύγοντας με 32-4 (16’) με τον Ηρόδοτο, ωστόσο, να προσπαθεί να αντιδράσει μειώνοντας σε 32-10 (15’30’’). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 42-13.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο β΄ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά 43 πόντων (60-17, 28’) κάτι το οποίο έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή της ομάδας Ευρυπίδη Μελετιάδη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή του.

Με τις άμυνες να χαλαρώνουν προς το τέλος και τις δοκιμές σε σχήματα να έχουν την τιμητική τους ο ΠΑΟΚ κέρδισε τον Ηρόδοτο με 70-33
Διαιτητές: Δημουλάς, Παπαδόπουλος Ανδρ., Αυγουστόγλου