ΟΦΗ-Βόλος 1-1 (τελικό) | Neakriti

Σε ένα παιχνίδι κομβικής σημασίας, ο ΟΦΗ αντιμετωπίζει τον Βόλο για την 12η αγωνιστική της Super League.

Μετά από τέσσερα ανεπιτυχή αποτελέσματα, η νίκη είναι μονόδρομος για την ομάδα του Ηρακλείου.

Δύο μικρές εκπλήξεις από τον Βάλντας Νταμπράουσκας στο αρχικό σχήμα των “ασπρόμαυρων”.

Η μία αφορά τη χρησιμοποίηση του Τοράρινσον σε ρόλο αριστερού στόπερ, με τον Αμπάντα να παίρνει φανέλα βασικού ως μπακ-χαφ στην ίδια πλευρά και η άλλη είναι η παρουσία του Μοσκέρα ως περιφερειακός επιθετικός πίσω από τον Ντίκο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Καρώ, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Μαρινάκης (85′ Λάρσον), Αμπάντα (77′ Νέιρα), Γκλάζερ, Μεγιάδο, Γαγιέγος (46′ Λουίζ Φελίπε), Μοσκέρα (62′ Ριέρα), Ντίκο.

ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Κόστιτς, Άλχο (79′ Ασλανίδης), Καλογερόπουλος, Σιελής, Λούνα, Μπαριέντος, Τσοκάνης (79′ Γκλάβτσιτς), Κόμπα (62′ Κορνέτ), Κίτσος (46′ Μωραΐτης), Ντέλετιτς (58 Μύγας), Γκαρσία.

Παρακολουθείστε την εξέλιξη του αγώνα από το neakriti.gr

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στο “Γεντί Κουλέ”.

5′ Γύρισμα του Μπαριέντος από δεξιά, ο Κόμπα στη μικρή περιοχή βρίσκει… αέρα στην προσπάθεια του να πλασάρει.

14′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Κόρνερ του Τοράρινσον από αριστερά, κεφαλιά του Καρώ από τη μικρή περιοχή, αποκρούει ο Κόστιτς.

19′ Κίτρινη κάρτα στον Γκαρσία.

20′ Ξαφνικό σουτ του Γκαρσία έξω από την περιοχή, αποκρούει σε κόρνερ ο Μπάουμαν.

23′ Ο Μαρινάκης σκοράρει μετά από φάση διαρκείας στη μικρή περιοχή (από το γύρισμα του Αμπάντα), όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ το γκολ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για μερικά δευτερόλεπτα.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Κόμπα.

32′ Σουτ του Μοσκέρα έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε κάποιο αμυντικό και φεύγει κόρνερ.

33′ Δεύτερο ακυρωθέν γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από συνεχόμενες κόντρες στη μικρή περιοχή, όμως από περίπου έλεγχο 4 λεπτών στο VAR, το τέρμα ακυρώνεται ως οφσάιντ.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίκο.

41′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ 0-1: Ο Κόμπα σκοράρει από τη μικρή περιοχή, μετά από κεφαλιά-πάσα του Γκαρσία. Αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσαιντ, όμως μετά τον έλεγχο στο VAR μέτρησε κανονικά, καθώς ο σκόρερ καλυπτόταν από τον Μαρινάκη.

45+1′ ΑΠΟΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΟΛΟ: Ο Γκαρσία θα δει την δεύτερη κίτρινη για το μαρκάρισμα στον Μεγιάδο και αποβάλλεται από τον διαιτητή Ανδριανό με κόκκινη κάρτα.

45+2′ Σέντρα του Αμπάντα από αριστερά, προβολή του Μοσκέρα που δίνει ψηλοκρεμαστή τροχιά στην μπάλα, ο Κόστιτς αναγκάζεται να αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

45+5′ Κίτρινη κάρτα στον Γαγιέγος.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου, 0-1 το αποτέλεσμα. Ο ΟΦΗ υπερείχε το αντιπάλου, αλλά βρίσκεται πίσω στο σκορ από μια στιγμή αδράνειας στην αμυντική γραμμή.

46′ Εκκίνηση β’ ημιχρόνου. Από μία αλλαγή για κάθε ομάδα. Για τον Βολο, ο Μωραΐτης αντί του Κίτσιου και για τον ΟΦΗ ο Λουίζ Φελίπε στη θέση του Γαγιέγος.

47′ Ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Μοσκέρα, η μπάλα θα περάσει άουτ.

50′ Καλή κυκλοφορία μπάλας από τους Κρητικούς, ο Αμπάντα το τελικό σουτ και η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

52′ Καλή στιγμή με το σουτ του Ντίκο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στον Σιελή.

52′ Νέα ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με το σουτ του Μοσκέρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόστιτς.

55′ Ο Μωραΐτης διανύει το μισό γήπεδο και φτάνει ως την περιοχή του ΟΦΗ, ο Πασαλίδης τελευταία στιγμή βάζει την κόντρα στο σουτ του αντίπαλου επιθετικού.

58′ Δεύτερη αλλαγή για τον Βόλο. Ο Μύγας στη θέση του Ντέλετιτς.

60′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ 1-1: Σουτ-κεραυνός από τον Τοράρινσον έξω από την περιοχή και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Τρομερό γκολ από τον Ισλανδό.

62′ Αλλαγή για τους φιλοξενούμενους με τον Κορνέτ αντί του Κόμπα.

62′ Κίνηση από τον πάγκο και για τον Νταμπράουσκας, με τον Ριέρα στη θέση του Μοσκέρα.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Κόστιτς.

69′ Σκοράρει για τον Βόλο ο Μωραΐτης, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Τσεκαρίστηκε και στο VAR η φάση.

77’ Δυνατό σουτ του Αμπάντα έξω από την περιοχή, εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Κόστιτς.

77’ Αλλαγή για τον ΟΦΗ, με τον Νέιρα στη θέση του Αμπάντα.

79′ Κλείνει τις αλλαγές του ο Βόλος. Ο Γκλάβτσιτς αντί του Τσοκάνη και ο Ασλανίδης στη θέση του Άλχο.

85′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρινάκη.

85′ Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λάρσον στη θέση του Μαρινάκη.

86′ Σουτ του Γκλάβτσιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει από όλους και περνάει άουτ.

ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ: Ο Μεγιάδο σκοράρει όμως το γκολ δε θα μετρήσει. Φάση διαρκείας στα καρέ του Βόλου, ο Αργεντίνος με δυνατό σουτ στην κίνηση στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και βάζει… φωτιά στο “Γεντί Κουλέ”. Ελέγχεται στο VAR η φάση. Πάει και ο Ανδριανός στο μόνιτορ και υποδεικνύει οφσάιντ, θεωρώντας ότι ο Ντίκο που είναι εκτεθειμένος επηρεάζει τη φάση.

97′ Σουτ του Λάρσον μέσα από την περιοχή η μπάλα στα σώματα των αμυντικών.

98′ Νέο σουτ από τον Σουηδό μπακ του ΟΦΗ, δε θα βρει στόχο.

100′ O Νέιρα κλέβει την μπάλα από τον Κόστιτς αλλά ο τερματοφύλακας του Βόλου προλαβαίνει ξανά και απομακρύνεται η μπάλα σε μια μεγάλη ευκαιρία.

Τέλος στο παιχνίδι ΟΦΗ-Βόλος 1-1