Έκανε το 1-0 ο Ολυμπιακός κόντρα στο Περιστέρι

Νίκησαν 83-72 οι ερυθρόλευκοι για τα ημιτελικά της Basket League…

O Ολυμπιακός άφησε πίσω του την απογοήτευση από την 3η θέση στην Euroleague και την πικρία του από τον τραυματισμό του Φαλ και νίκησε το Περιστέρι με 83-72 στο ΣΕΦ, κάνοντας το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν τις διαθέσεις του από τα 6,75μ. από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν σε αυτό το διάστημα σκόραραν αποκλειστικά με τρίποντα μέχρι το 9΄, μετρώντας σε αυτό το διάστημα 6/11, ενώ «κλείδωσαν» τη νίκη στην 3η περίοδο, όταν ενεργοποίησαν και την άμυνά του.
Με διάρκεια στην επίθεση και στο ανασταλτικό κομμάτι, οι παίκτες του Ολυμπιακού έτρεξαν στο 3ο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σκορ 24-15, εξασφαλίζοντας στο 30΄ μία διψήφια διαφορά ασφαλείας 13 πόντων (64-51), η οποία δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε.
Άλλωστε, στα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, ο Βασίλης Σπανούλης είδε τον Ζερμέιν Λοβ να αποχωρεί με κλάματα και τραυματισμό στο πόδι, χάνοντας ένα από τα «ατού» του.
Εκτός των Κάναν και Πίτερς, «διψήφιοι» ήταν και οι Νίκολα Μιλουτίνοβ, Σακίελ ΜακΚίσικ με 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα. Από το Περιστέρι έλαμψε ο Τζο Ράγκλαντ με 23 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 40-36, 64-51, 83-72.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάναν 22 (6), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 22 (5), Μιλουτίνοβ 14, Γουίλιαμς-Γκος 5 (1), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης, Μήτρου-Λονγκ, Πετρούσεβ 4, ΜακΚίσικ 12 (3).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 2, Ράγκλαντ 23 (2), Γουίλιαμς 13 (3), Τόμπσον 9, Χουγκάζ, Ντάνγκουμπιτς 2, Λοβ 7, Πουλιανίτης 5 (1), Κασελάκης 7 (1), Ρένφρο, Ζούγρης 4.