Διεθνής επικαιρότητα

Βόλεϊ-Champions League ανδρών: Μία «ανάσα» από την πρόκριση ο Ολυμπιακός, 3-1 σετ την Προμετέι Ντνίπρο

Δύο σετ μακριά από την πρόκριση του στη φάση των ομίλων του Champions League, βρίσκεται ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και την Προμετέι Ντνίπρο στη Ρουμανία με 3-1 σετ (22-25, 25-21, 14-25, 21-25), στη 2η αγωνιστική του 6ου προκριματικού ομίλου και έκαναν το «δύο στα δύο» (είχε προηγηθεί στις 10/11, η επικράτηση με 3-1 σετ επί της βουλγαρικής Νεφτοχίμικ).

Πλέον οι κάτοχοι του Challenge Cup χρειάζονται σήμερα (12/11, 18:00) δύο νικηφόρα σετ απέναντι στη γηπεδούχο Αρκάντα Γκαλάτι, προκειμένου να πάρουν την πρώτη θέση και το εισιτήριο για την ελίτ του ευρωπαϊκού βόλεϊ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ακόμη κι αν οδηγηθεί στο τάι μπρέικ ο μεταξύ τους «τελικός», τότε θα προκριθούν και οι δύο αφού στους 7 βαθμούς δε μπορούν να φτάσουν οι ομάδες του άλλου προκριματικού ομίλου.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Πρώτος σκόρερ στην αποψινή επιτυχία αναδείχθηκε ο Κουμεντάκης, με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Στερν και Ιντάλγκο, με 16 και 10, αντίστοιχα, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να μετρούν 12 μπλοκ και 49% στην επίθεση.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές μετά το ισόπαλο 19-19 και με σερί 3-0 έφτασε στο 22-19, με άσσο του Κουμεντάκη. Ο Ιντάλγκο «έγραψε» το 24-21 και μετά από χαμένο σερβίς των Ουκρανών, οι πρωταθλητές Ελλάδας κατέκτησαν το πρώτο σετ, με 25-22. Ωστόσο, στο δεύτερο η ανατροπή που έψαχναν οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήρθε ποτέ και με την Προμετέι να ελέγχει από την αρχή τον ρυθμό ισοφάρισε σε 1-1, με 25-21.

Στο τρίτο σετ, η Προμετέι προηγήθηκε με 5-3, αλλά στη συνέχεια οι Πειραιώτες ήταν καταιγιστικοί και με δύο διαδοχικούς άσσους του Τζούριτς ξέφυγαν με +9 (6-15), φτάνοντας άνετα στο 25-14, μετά από άουτ σερβίς των τυπικά γηπεδούχων. Με ανεβασμένη πλέον την ψυχολογία οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα 7-1 στο τέταρτο σετ και παρά την προσπάθεια αντίδρασης της Προμετέι (μείωσε σε 12-10), οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν… ίδρωσαν, ξέφυγαν με +6 (22-16) και χωρίς να κατεβάσουν ταχύτητα έγραψαν το 25-21, μετά από σερβίς των Ουκρανών στο φιλέ, αρπάζοντας τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 14-25, 21-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Πάγιενκ 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 15 (12/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 39% υπ.-11% άριστες), Ζουπάνι 7 (7/15 επ.), Τράβιτσα 1 (1/4 επ.), Γκουστάβο 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (10/19 επ., 30% υπ.-22% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 43% υπ.-29% άριστες), Στερν 14 (10/18 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 5 (1/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ).

ΠΡΟΜΕΤΕΪ (Αντρί Λεβτσένκο): Σαποβάλ 18 (13/32 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τεριομένκο 5 (2/10 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χλαντένκο6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Σχίτσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Στάνκοβιτς 5 (3/15 επ., 2 άσσοι, 33% υπ.-07% άριστες), Ιερεσένκο 18 (16/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 18% υπ.-05% άριστες) / Μπόικο (λ, 46% υπ.-35% άριστες), Βιέτσκι, Γιάντσουκ, Κρίβομποκ 4 (4/9 επ., 45% υπ.-27% άριστες), Γιεβστράτοφ, Βελέτσκι.