Συνεχίζεται ο κατήφορος για τον ΟΦΗ, «βαριά» ήττα 4-0 από τον Παναθηναϊκό!

Με ήττα και… κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό, ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος της Super League για τον ΟΦΗ.

Η ομάδα του Ηρακλείου έχασε 4-0 για την 13η αγωνιστική, παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα με αποτέλεσμα το τέλος την… συντριβή.

Μετρώντας πλέον έξι ματς χωρίς νίκη, οι Κρητικοί βρίσκονται εκτός 6αδας και θα πρέπει να βρουν τις λύσεις ενόψει της συνέχειας, ενώ την Τετάρτη (6/12) ακολουθεί ο πρώτος αγώνας Κυπέλλου με αντίπαλο την Κηφισιά στο «Γεντί Κουλέ».

Στο πρώτο ημίχρονο του σημερινού αγώνα στη «Λεωφόρο», η ομάδα του Νταμπράουσκας δεν είχε αρνητική εικόνα, σε ένα γενικά «κλειστό» παιχνίδι σ’ αυτό το διάστημα. Στην επανάληψη όμως, παραδόθηκε μετά τις ευκαιρίες του Λουίζ Φελίπε, με το σκορ να… ξεφεύγει.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Αράο, Μλαντένοβιτς (70′ Χουάνκαρ), Πέρεθ (78′ Ζέκα), Βιλένα, Τζούρισιτς (64′ Μπερνάρ), Παλάσιος (78′ Βέρμπιτς), Αϊτόρ (64′ Μαντσίνι), Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης (40′ λ.τ. Καρώ), Τοράρινσον, Μαρινάκης (66′ Λάρσον), Αμπάντα, Γκλάζερ, Μεγιάδο (78′ Νέιρα), Γαγιέγος (66′ Τοράλ), Ντίκο (66′ Ριέρα), Φελίπε.

Το “φιλμ” του αγώνα

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεωφόρο.

2′ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Ντίκο μέσα από την περιοχή κάνει το φαλτσαριστό σουτ, αναγκάζοντας τον Λοντίγκιν να αποκρούσει σε κόρνερ.

6′ Ο Τζούρισιτς σουτάρει έξω από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Μπάουμαν.

9′ Φάουλ του Μλαντένοβιτς από αριστερά, ο Παλάσιος κάνει το σουτ στην κίνηση, στο σώμα του Αμπάντα η μπάλα.

27′ Δυνατό σουτ του Βιλένα έξω από την περιοχή, η μπάλα δύο μέτρα από το κάθετο δοκάρι του Μπάουμαν.

30′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ: Ο Τζήλος δείχνει την “άσπρη βούλα”, στο αντικανονικό μαρκάρισμα του Πασαλίδη στον Ιωαννίδη.

34′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 1-0: Εκτελεί εύστοχα ο Ιωαννίδης, 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

40′ Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Καρώ στη θέση του Πασαλίδη, καθώς ο τελευταίος έχει χτυπήσει στο πρόσωπο (έχει ένα πρήξιμο), από τη “μονομαχία” με τον Ιωαννίδη στη φάση του πέναλτι.

44′ Κίτρινη κάρτα στον Αμπάντα.

45+3′ Κίτρινη κάρτα και για τον Καρώ.

45+4′ Εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, αρκετά πάνω από την εστία η μπάλα.

Τέλος πρωτου ημιχρόνου, ο ΟΦΗ είναι πίσω στο σκορ (1-0). Δεν έχει απειληθεί ιδιαίτερα η ομάδα του Ηρακλείου, κι όμως είναι πίσω στο σκορ. Δεν εκμεταλλεύτηκε την δική της καλή στιγμή μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ δέχεται το γκολ με πέναλτι σε μια λάθος αντίδραση του Πασαλίδη στην προσωπική “μονομαχία” με τον Ιωαννίδη.

46′ Σέντρα στο δεύτερο 45λεπτο.

47′ Κίτρινη κάρτα στον Ντίκο.

49′ Κίτρινη κάρτα και στον Μεγιάδο τώρα, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Βιλένα.

55′ Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Ο Φελίπε θα κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει σταθερά ο Λοντίγκιν.

58’ Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Εκτέλεση φάουλ του Τοράρινσον, κεφαλιά του Φελίπε, αποκρούει σωτήρια σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

61′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 2-0: Κάθετη πάσα του Παλάσιος για τον Αϊτόρ, ο τελευταίος ντριμπλάρει τον Βούρο και πλασάρει εύστοχα από τη μικρή περιοχή για το 2-0.

64′ Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπερνάρ στη θέση του Τζούρισιτς και ο Μαντσίνι αντί του Αϊτόρ.

66′ Τρεις μαζεμένες αλλαγές από το Νταμπράουσκας. Λάρσον, Τοράλ και Ριέρα στο παιχνίδι, εκτός οι Μαρινάκης, Γαγιέγος και Ντίκο.

69′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 3-0: Ανάπτυξη στο κενό χώρο για τους “πράσινους”, ο Ιωαννίδης πασάρει για τον Παλάσιος, που νικάει τον Μπάουμαν για το 3-0.

70′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χουάνκαρ στη θέση του Μλαντένοβιτς.

73′ Κίτρινη κάρτα στον Βούρο.

74′ Σουτ Βιλένα μέσα από την περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπάουμαν.

76′ Ο Μπάουμαν στερεί το 4ο γκολ στους γηπεδούχους, με σωτήρια επέμβαση στον Ιωαννίδη από τη μικρή περιοχή.

77′ Κίτρινη κάρτα στον Λάρσον.

78′ Κλείνει τις αλλαγές του ο Παναθηναϊκός. Ο Ζέκα αντί του Πέρεθ και ο Βέρμπιτς στη θέση του Παλάσιος.

78′ Τελευταία αλλαγή και από τον Νταμπράουσκας με τον Νέιρα αντί του Μεγιάδο.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Βέρμπιτς.

91′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ 4-0: Ο Ιωαννίδης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ από το βολέ του Λοντίγκιν, αρχικά σημαδεύει το δοκάρι, όμως ο ίδιος πάει στο “ριμπάουντ” και σε κενή εστία σημειώνει το 4-0.

Τέλος του αγώνα, 4-0 το αποτέλεσμα.