O Παπαγιάννης “σκότωσε” τον Ολυμπιακό στην Τουρκία

Τα κρίσιμα καλάθια του Παπαγιάννη στα τελευταία δευτερόλεπτα έκριναν τον νικητή στην Κωνσταντινούπολη, με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 79-77.

Οι “ερυθρόλευκοι” δεν έκαναν καθόλου καλό 1ο δεκάλεπτο (29-14) και ήταν συνεχώς πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές και κλείνοντας στο -13 το πρώτο μισό του αγώνα (46-33).

Ωστόσο από το 3ο δεκάλεπτο και έπειτα ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος, πήγαιναν πόντο-πόντο με την ομάδα του Ιτούδη.

Ο Παπαγιάννης έβαλε πέντε κρίσιμους πόντους και σε ένα πολύ κομβικό σημείο μετέτρεψε το ισόπαλο 74-74 σε 79-74 υπέρ της Φενέρ. Ο Ολυμπιακός πάλεψε αλλά δεν μπόρεσε να καλύψει την διαφορά και τελικά γνώρισε την ήττα με 79-77, με Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ να βρίσκουν στεφάνι κάτω από το καλάθι στην τελευταία φάση του αγωνα για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Μάλιστα ο Παπαγιάννης ήταν ο MVP του αγώνα με τα κρίσιμα σουτ και συνολικά 3/3 δίποντα και 3/5 τρίποντα σε 22 λεπτά συμμετοχής.