ΚρήτηΤοπικές Είδησης

Πρόκριση στην παράταση για Φιορεντίνα και περιμένει τον νικητή από το ΠΑΟΚ-Μπριζ

Σε ένα ζευγάρι όπου τα 90 λεπτά του πρώτου αγώνα αλλά και τα 90 λεπτά της ρεβάνς δεν έφεραν γκολ (0-0) τελικά η Φιορεντίνα νίκησε 2-0 στην παράταση την Βικτόρια Πλζεν και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Μπριζ.

Οι Τσέχοι άντεξαν στην πίεση των «βιόλα» στο 90λεπτό, παρότι από το 67’ έπαιζαν και με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Καντού.

Η παράταση ξεκίνησε όμως με γκολ, με τον Νικόλα Γκονσάλες να κάνει γρήγορα το 1-0. Όλα έγιναν πιο εύκολα για την Φιορεντίνα, που κλείδωσε την πρόκριση με γκολ του Κριστιάνο Μπιράγκι.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Ντοντό (88′ Φαραόνι), Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι, Μπιράγκι, Αρτούρ (66′ Λοπέζ), Μαντράγκορα (91′ Μαρτίνες), Γκονσάλες (98′ Σοτίλ), Μπελτράν (75′ Μπάρακ), Κουαμέ, Μπελότι (88΄Ικονέ)

ΠΛΖΕΝ: Γέντλιτσκα, Χράνατς, Χέιντα, Γεμέλκα, Κόπιτς (106′ Μοσκέρα), Τσερβ (90+4′ Τραορέ), Κάλβαχ (100′ Ντουέ), Κάντου, Σουλτς, Χόρι (70′ Ρέζνικ), Βίντρα (56′ Κλίμεντ)